Dalyvaujamasis biudžetas

Mokymų refleksija

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.

„Dalyvaujamasis biudžetas“ Telšių rajono savivaldybėje – ne tik sąvoka, bet ir reiškinys, į kurį įsitraukia vis daugiau rajono gyventojų. Dalyvaujamasis biudžetas – tai galimybė kiekvienam gyventojui realizuoti savo kūrybinius sumanymus, gražinant viešąsias erdves ir kartu su savivaldybe spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo. Projektas, skirtas vietos gyventojų įtraukimui į biudžeto formavimo procesą, vietos demokratinės kultūros stiprinimui ir atvirtos bei draugiškos gyvenamosios aplinkos kūrimui, Telšių rajono savivaldybėje vykdomas jau nuo 2020 m.

Per trejus Dalyvaujamojo biudžeto vykdymo metus Telšių rajono gyventojai pateikė 27 projektus, už kuriuos balsavo 17 100 rajono gyventojų. Telšių rajono savivaldybės administracija rajono gyventojų projektų idėjų įgyvendinimui per Dalyvaujamąjį biudžetą skyrė 60 000 Eur.

Nors Telšių rajono savivaldybė – pirmaujanti tarp Lietuvos savivaldybių, kurios į Dalyvaujamąjį biudžeto įgyvendinimą įtraukia daugiausiai gyventojų, tačiau savivaldybės administracija kasmet atsakingai rengiasi projekto įgyvendinimui ir organizuoja mokymus, kuriuose gyventojams pristatomas projektas: jo misija, projekto  įgyvendinimo žingsniai, pakeitimai teisiniuose dokumentuose. Savivaldybės administracija taip pat supranta, kad gyventojams nepakanka suteikti tik žinių ir kompetencijų apie šio projekto įgyvendinimą. Labai svarbus gyventojų pilietinis aktyvumas, noras veikti drauge vardan bendro tikslo. Nes tik taip bus pasiektas Dalyvaujamojo biudžeto tikslas – aktyvesnis gyventojų įtraukimas į sprendimų priėmimo procesą savivaldybėje.

Kas lemia Dalyvaujamojo biudžeto sėkmingą įgyvendinimą savivaldybėje?

2023 m. kovo 28 d. vykusiuose nuotoliniuose mokymuose „Dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimas Telšių rajono savivaldybėje 2023 m.“ buvo siekiama ugdyti Telšių rajono savivaldybės gyventojų, kaip pilietinės visuomenės atstovų, gebėjimus Dalyvaujamojo biudžeto sudarymo srityje ir suteikti jiems žinių ir įgūdžių apie šio projekto vykdymo procesus savivaldybėje. Mokymuose taip pat buvo pristatyta geroji Dalyvaujamojo biudžeto dalyvių patirtis Telšių rajono savivaldybėje. Mokymus organizavo Telšių rajono savivaldybės administracija ir Telšių švietimo centras. Juose dalyvavo daugiau nei 70 žmonių: Telšių rajono savivaldybės tarybos, administracijos, seniūnijų, kaimiškųjų bendruomenių, švietimo, kultūros, medicinos, verslo įstaigų  atstovai. Mokymus vedė Telšių švietimo centro metodininkė Nijolė Vaičekauskė.

Paskaitos „Idėjos, keičiančios pasaulį“ lektoriaus – Gabrieliaus Liaudansko-Svaro, visuomenininko, Lietuvos šaulių sąjungos nario, hip hop grupės G&G Sindikatas įkūrėjo ir lyderio, patirtis dalyvaujant socialiniuose projektuose, jo išsakytos mintys apie savo kaip aktyvaus piliečio santykį su valstybe, padrąsinimas svajoti, būti smalsiems ir veikti pakvietė mokymų dalyvius tapti aktyviais ir atsakingais savo bendruomenės nariais. Svarbiausios pranešėjo mintys: „Stabdžiai egzistuoja mūsų galvoje, kartą suklupę ženkime kitą žingsnį ir kelias atsiranda po žengiančio kojomis“.

Patarimai teikiantiems projektų idėjų pasiūlymus

 Mokymuose dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės direktorius Tomas Katkus pasidžiaugė, kad vis daugiau rajono gyventojų balsuoja už jiems patinkančias idėjas: jeigu per I-ąjį etapą – 2020 m. už projektų idėjas balsavo 2207 gyventojai, tai III-jame etape – 2022 m. balsavusiųjų skaičius išaugo iki 10 526. Tačiau direktorius paskatino gyventojus, bendruomenes ir toliau susitelkti, siūlyti idėjas ir, svarbiausia – palaikyti savo projektus, t. y., balsuoti už juos.

Direktoriui pritarė ir Telšių rajono savivaldybės administracijos finansų skyriaus vedėja Regina Radimonienė ir jos pavaduotoja Daiva Vaitkuvienė. Ypač svarbu nepasiduoti, nenuleisti rankų, jeigu ir nepavyko laimėti iš pirmo karto. Telšių rajono savivaldybės tarybos narys, bendruomenės iniciatyvų projektų idėjų pasiūlymų vertinimo konsultacinės darbo grupės pirmininkas Tomas Lekavičius ruošiantiems teikti idėjų projektus 2023 m. pateikė konkrečių patarimų. Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad patrauklesni yra tie projektai, kuriuose daugiau dėmesio skirta vizualizacijai. Ir, žinoma, laimi aktyvi bendruomenė.

 Kaip veikė bendruomenės, kurių vietovėse pasiūlyta projekto idėja laimėjo?

 2022 m. laimėtojas – Žarėnų seniūnijos seniūnaitis, projekto idėjos „Lauko krepšinio aikštelė Žarėnuose“  teikėjas Tomas Ubartas, 2023 m. laimėjusios  projekto idėjos „Laisvalaikio zona Vembūtuose“ (idėjos teikėja Indrė Šarkūnienė) atstovė, Viešvėnų seniūnijos Vembūtų bendruomenės pirmininkė Aurelija Jonušienė išskyrė ypatingą visos bendruomenės narių aktyvų darbą, susitelkimą kviečiant visus palaikyti ir balsuoti už projektą. Reikia išnaudoti abu balsavimo variantus – tiek elektroninį, tiek popierinį. Pastaruoju būdu bendruomenės nariai daugiau bendrauja tarpusavyje, galima paaiškinti, įtikinti bendruomenės narį, kad patikėtų teikiamos idėjos naudingumu visai bendruomenei. Teko aplankyti net kaimynines seniūnijas ir prašyti balsuoti už projektą.

Tenka pastebėti, kad rajono kaimiškose bendruomenėse gyventojai labiau nei Telšių mieste susitelkia ir palaiko savo projektą. Apie tai kalbėjo ir Monika Domarkienė, projekto idėjos „Vaikų žaidimo aikštelės įrengimas Lygumų gatvėje, Telšių mieste“ teikėja. Nors šis projektas 2021 metais nelaimėjo, tačiau  galima pasidžiaugti patirtimi, kurią ji ir Lygumų g. gyventojai įgijo siekdami laimėti savo teiktos projekto idėjos finansavimą per Dalyvaujamąjį biudžetą. Įdirbis nenuėjo veltui – gyventojai labiau pažino vieni kitus, susivienijo ir nusprendė teikti projekto idėją 2023 m.

 Lietuvos mokyklos vis labiau įsitraukia į Dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimą

 Apie pirmuosius žingsnius, įgyvendinant Dalyvaujamąjį biudžetą, mokymuose pasidalino ir švietimo įstaigos atstovė – Telšių „Ateities“ progimnazijos direktorė Rita Motiejūnienė. Šios švietimo įstaigos 5–8 klasių mokiniai 2022 m., koordinuojami Transparency International Lietuvos skyriaus atstovų, įsijungė į  Dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvą. Kovo 28 d. mokymuose mokyklos patirtį pristatė Telšių „Ateities“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Šlekienė. Mokinių veiklos nauda įgyvendinant Dalyvaujamąjį biudžetą akivaizdi – mokiniai ugdo pilietiškumo ir finansinio raštingumo kompetencijas: jie sprendžia viešųjų lėšų panaudojimą, patys siūlo idėjas mokyklai ir balsuodami renka labiausiai patikusias, kurios bus įgyvendintos, mokosi dalyvauti sprendimų priėmime, būti atsakingais už priimtus sprendimus.

Mokyklos – didelės ir stiprios bendruomenės. Jose išugdyti vaikai tampa savo miesto atstovais –aktyviais arba ne. Didelė tikimybė, kad, mokykloje išbandę Dalyvaujamąjį biudžetą, jie vėliau įsitrauks į projektus ir savo seniūnijoje.

Galbūt verta pagalvoti ir apie tai, kad savivaldybėje už projekto idėją galėtų balsuoti ir jaunesni žmonės, nuo16 metų. Šiuo metu balsavimo teisę turi ne jaunesni nei 18 metų Telšių miesto ir rajono gyventojai. Šį klausimą iškėlė VšĮ Telšių Jaunimo Centro direktorė Saulena Pilitauskaitė.

Šiandien padarykime tai, ką galime geriausiai

Užbaigdama mokymus, Telšių rajono savivaldybės administracijos finansų skyriaus vedėja Regina Radimonienė palinkėjo visiems kūrybiškumo teikiant projekto idėjas, susitelkimo ir vienybės balsuojant už jas. Šiandien padarykime tai, ką galime geriausiai, kad pakeistume savo aplinką –padarytume ją gražesnę ir patogesnę gyventi.

Anot Gabrieliaus Liaudansko-Svaro, „Norėdami pakeisti pasaulį, įgyvendinkime savo svajones“.

 

Nijolė Vaičekauskė

Telšių švietimo centro metodininkė

Prenumeruoti
Notify of
guest
0 Komentarai
Seniausius
Naujausius Most Voted
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus kometarus