Įgūdžiai gyvenimui ir karjerai

Įgūdžiai gyvenimui ir karjerai

Šiandieninis pasaulis keičiasi daug greičiau, nei įsivaizdavome. Technologiniai pokyčiai ir su tuo susijusi visuomenės bei darbo pobūdžio kaita išryškino aktualius gebėjimus ir įgūdžius, būtinus aktyviam gyvenimui ir darbui XXI amžiuje. Šie gebėjimai yra svarbūs dabartiniams vaikams, paaugliams ir jaunuoliams, kurie, pasirinkę profesinės karjeros kelią, žengs į darbo rinką.

Apie svarbiausius XXI amžiaus įgūdžius, apie metodus bei praktinius būdus, reikalingus šių įgūdžių lavinimui, tarptautinės patirties sėmėsi Telšių švietimo centro karjeros specialistės Asta Jokubauskienė, Jolanta Stonienė ir Skaistė Žaliaduonienė. Šiais metais organizacijai suteikta Erasmus+ akreditacija (2022-1-LT01-KA120-ADU-000108563) sudarė galimybę dalyvauti savaitės trukmės mokymuose-kvalifikacijos kėlimo kursuose „Atraskite 7Cs: mokymasis gyvenimui ir darbui 21-ajame amžiuje“, kuriuos organizavo „Europass Teacher Academy“ Barselonoje.

Darbas grupėse, diskusijos su pedagogais iš Bulgarijos, Italijos, Vengrijos, Vokietijos pirmiausia leido palyginti ir įsivertinti savo gebėjimus bendrauti ir bendradarbiauti tarpkultūrinėje erdvėje. Atviroje ir  draugiškoje atmosferoje sklandžiai sekėsi išbandyti įvairius naujus metodus, skirtus besimokančiųjų įgūdžiams lavinti.

Kokie septyni svarbiausi įgūdžiai (7Cs) bus reikalingi ateinančiame dešimtmetyje ir leis pasiruošti svajonių darbui? Tai – kritinis mąstymas (Critical thinking), kūrybiškumas ir inovatyvumas (Creativity and innovation), bendradarbiavimas (Collaboration), komunikacija (Communication), kompiuterinis raštingumas (Computing and ITC literacy), tarpkultūrinis supratimas (Cross-cultural understanding), savarankiškas mokymasis karjerai (Career and learning self-reliance).

Ugdykime mokinių kritinį mąstymą, nenustelbdami prigimtinio smalsumo, natūralaus noro lyderiauti – leiskime kelti pagrįstus klausimus, tyrinėti ir ieškoti atsakymų į juos, abejoti „teisingais“ atsakymais ir visuotinai peršama nuomone. Kūrybiškumas  ir inovatyvumas gimsta nuolat užduodant klausimus, būnant smalsiems ir žaidžiant. Bendradarbiavimo ir komunikavimo įgūdžiai atveria galimybes efektyviai siekti savo tikslų, mokytis iš kitų, nepasimesti sudėtingose situacijose, imtis iniciatyvos, įgyvendinant įvairius sumanymus. Svarbi savybė, kuriant inovacijas, yra skaitmeninis miklumas, todėl tinkamos skaitmeninio raštingumo žinios gali žymiai pakeisti gyvenimą ir karjeros kelią į gerąją pusę.  Skatinkime tarpkultūrinį bendravimą ir bendradarbiavimą, domėjimąsi savo ir kitomis kultūromis. Tarpkultūrinis mokymas skatina pasitikėjimą savimi, suteikia galimybę kontroliuoti išankstinius nusistatymus ir stereotipus, trukdančius suprasti kitus žmones. Tuo pačiu kvieskime neprarasti autentiškumo, kuris leidžia išsiskriti ir išsigryninti savo vertybes.  Asmeniniam tobulėjimui svarbus svarankiško mokymosi karjerai įgūdis. Mokytis galima ne tik formalioje švietimo įstaigoje, bet ir kasdienėje aplinkoje, kiekvienoje mus supančioje erdvėje.

Kvalifikacijos kėlimo kursų dalyviai mokėsi, kaip praktiškai šių svarbiausių įgūdžių ugdymą integruoti į ugdymo karjerai ir kitų dalykų pamokas. Suipažino iš išbandė įvairius susipažinimo, susiskirstymo į grupes, aktyvinimo, sąmoningumo skatinimo pratimus, sprendė problemas dizaino mąstymo metodu. Ištyrinėję kompetencijų ir įgūdžių, reikalingų ateities karjeroje, kontekstą ir susipažinę su praktinėmis veiklomis, grįžtame į mokyklas. Panaudosime savo patirtį profesinio orientavimo užsiėmimuose, ugdydami mokinių pagrindinius įgūdžius, kurių jiems prireiks, norint klestėti XXI amžiuje.

 

Telšių švietimo centro karjeros specialistės

Prenumeruoti
Notify of
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus kometarus