Įspūdžiai iš EMBL mokymų: naujos patirtys ir idėjos Telšių STEAM atviros prieigos centre

EMBL

Kovo 18–20 dienomis turėjau unikalią galimybę dalyvauti Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) organizuotuose mokymuose „Omics Insights into Cell Biology: Train-the-trainer course“, kurie vyko kalnų apsuptame Vokietijos mieste Heidelburge. Tai buvo intensyvūs kursai, skirti gilinti žinias apie pažangiausius ląstelių biologijos tyrimo metodus bei jų taikymą mokyme.

Omikos technologijų svarba biologijos mokslui

Kursų tema – omikos technologijų taikymas ląstelės biologijoje. Omika (angl. omics) – tai bendras terminas, apimantis tokias biologijos sritis kaip genomika, proteomika, transkriptomika, metabolomika ir kt. Šios biologijos sritys leidžia giliau suprasti, kaip organizmuose veikia genai, baltymai ir kiti biocheminiai procesai.

Mokymų metu EMBL mokslininkai pristatė savo tyrimų sritis ir paaiškino, kaip šios technologijos taikomos šiuolaikiniame moksle. Buvo nagrinėjama, kaip omikos metodai naudojami vėžinių ląstelių tyrimuose, personalizuotoje medicinoje bei bioinformatikoje.

Mokymų tikslas – pasiekti mokytojus visame pasaulyje

Šie kursai skirti biologijos mokytojams ir mokytojus ruošiantiems specialistams, siekiant, kad jie savo gimtąja kalba galėtų dalintis informacija apie EMBL mokymus ir galėtų perteikti gautą metodinę medžiagą kitiems.

Pirmosios lietuvės dalyvavusios EMBL train – the trainer mokymuose Heidelberge vykusiuose mokymuose dalyvavo 20 dalyvių iš skirtingų šalių – Graikijos, Bulgarijos, Kipro, Vengrijos, Danijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos ir kt. Kursų organizatoriai iš EMBL džiaugėsi, kad aš ir mano kolegė iš Šiaulių STEAM atviros prieigos centro esame pirmosios lietuvės, dalyvaujančios tokio tipo kursuose.

EMBL ir Lietuvos bendradarbiavimas

EMBL vienija daugybę Europos šalių, o nuo 2019 m. šiai organizacijai priklauso ir Lietuva. Nors lankantis EMBL padalinyje, esančiame Heidelberge, neteko susitikti su Lietuvos kilmės mokslininkais, tačiau vienai iš pristatytų mokslinių grupių priklausė lietuvė Karolina Kuodytė.

Be to, EMBL Advanced Training Centre (ATC) – eksponuojami dviejų mokinių iš Lietuvos piešiniai, kurie buvo sukurti konkursui „Išlankstyk savo pasaulį“. Su kolege džiaugėmės, kad Lietuvos moksleiviai ne tik aktyviai dalyvauja EMBL organizuojamuose konkursuose, bet ir užima prizines vietas. Tikiuosi, kad ateityje atsiradus daugiau bendradarbiavimo galimybių, bus įtraukti ir Telšių rajono moksleiviai.

Naujos idėjos Telšių STEAM atviros prieigos centrui

Dalyvavimas šiuose mokymuose atvers naujų galimybių tiek Telšių STEAM centro veiklai, tiek ir Telšių rajono mokytojams. Planuoju pritaikyti įgytas žinias, organizuojant kursus biologijos mokytojams, kad jie galėtų ląstelės biologijos mokyti su realiais tyrimų duomenimis ir skatinti moksleivius naudoti bioinformatikos įrankius, padedančius analizuoti ląstelių struktūras.

Dalyvavimas EMBL mokymuose buvo susijęs ne tik su profesiniu augimu, bet ir galimybe įsitraukti į tarptautinę mokslo bendruomenę. Nekantrauju dalintis šia patirtimi su Telšių STEAM centro bei pedagogų bendruomene ir padėti mokiniams atrasti šiuolaikinės biologijos pasaulį!

Gabrielė Alzbergaitė Telšių STEAM atviros prieigos centras.

Prenumeruoti
Notify of
guest
0 Komentarai
Seniausius
Naujausius Most Voted
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus kometarus