Birželio 21, 22 d. Telšių švietimo centras organizavo mokymus „Gyventojų pilietinio ugdymo stiprinimas per savanorystę”. Mokymų dalyviai – Telšių rajono savivaldybės suaugusieji, įstaigų, organizacijų, teikiančių neformalųjį suaugusiųjų švietimą, atstovai.
Mokymus vedė Maltos Ordino Pagalbos Tarnybos Maltiečių Telšių grupės Vaikų dienos centro vadovė Eugenija Damulytė, turinti didelę savanoriškos veiklos patirtį, taip pat ruošiant norinčius tapti savanoriais.
Nori keisti pasaulį – pradėk nuo savęs
Žinojimas apie savanorystę, skambios frazės apie pilietiškumą gali taip ir likti tik žiniomis ir tik žodžiais. Tai tarsi gražus, bet tuščias indas.
Ši programa skirta suaugusiesiems, norintiems stiprinti savo savanorystės kultūrą ir prisidėti prie tvarios ir pilietiškai atsakingos Telšių rajono bendruomenės formavimo. Šiuo metu ypač aktualu – pabėgėlių nuo karo Ukrainoje priėmimas ir pagalba jiems integruojantis į mūsų bendruomenę.
Todėl projekto veiklos orientuotos ne tik į atvykusius į mūsų savivaldybę ukrainiečius, bet ir į mus – Telšių miesto, rajono gyventojus, kurie bendrauja su atvykusiaisiais neformaliose aplinkose ir gali pasiūlyti jiems įvairias neformaliojo mokymo(si) veiklas.
Mokymų tikslas – stiprinti Telšių r. savivaldybės suaugusiųjų gyventojų savanorystės kultūrą ir formuoti tvarią bei pilietiškai atsakingą rajono bendruomenę;
Uždaviniai:
- suteikti suaugusiesiems teorinių ir praktinių žinių apie savanorystę;
- skleisti gerąją savanorystės patirtį bendruomeniniu, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu;
- formuoti gyventojų savanorystės praktinius įgūdžius panaudojant vaizdinių teatro metodą pagal Augustą Boalį (vieną iš „Engiamųjų teatro“).
Mokymų metu pristatyta savanorystės reikšmė, tipai, galimybės ir, žinoma, iššūkiai, su kuriais savanoriai tikrai gana dažnai susiduria.
Darbas komandoje – vienas aktualiausių temų ruošiantis savanorystei. Todėl svarbu kuo geriau pažinti, priimti ir gerbti vienas kitą. Dalyviai aptarė vertybes, kuriomis turi vadovautis savanoriai, taip pat praktiškai išbandė problemines situacijas, kurios gana dažnos vykdant savanorystę. Tam pasitarnavo vaizdinių teatras pagal A.Boalį.
Ne tik įdomi, bet ir naudinga buvo Atviro Telšių jaunimo centro vadovės Saulenos Pilitauskaitės patirtis apie jaunų žmonių savanorių, atvykusių į mūsų rajoną iš užsienio, patiriamus iššūkius. Kultūriniai skirtumai tarp žmonių iš skirtingų šalių dažnai tampa pagrindine problema, kurią savanoriai turi spręsti visų pirma atvykę į kitą šalį ir miestą. Todėl mokymuose daug kartų buvo pakartotas žodis „mentorystė“.
Stipri savanorystės kultūra ir skatinama savanoriška veikla yra ypatingai svarbi tvarios ir pilietiškai atsakingos visuomenės formavimui. Savanoriška veikla užsiimantys žmonės geriau vertina savo pilietinę galią, yra atsakingesni visuomenės nariai, geriau geba integruotis į visuomenę, prisitaikyti prie pokyčių. Savanoriai geba lengviau persiorientuoti besikeičiančioje darbo rinkoje, persikvalifikuoti ar praktikoje pritaikyti neformaliai įgytas kompetencijas. Šie žmonės labiau empatiški ir linkę reaguoti į kaimynų ar bendruomenės narių problemas, aktyviai veikti sprendžiant vietos ar nacionalines valstybės problemas, ieškoti inovatyvių sisteminių problemų sprendimo būdų.
Mokymuose dalyvavo atstovai iš:
* Telšių r. savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos,
* Telšių Žemaitės dramos teatro,
* Telšių švietimo centro,
* Žemaičių muziejaus „Alka“ Žemaičių kaimo muziejaus,
* Telšių Trečiojo Amžiaus Universiteto,
* VšĮ „Aukim!“,
* asociacijos „Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubas“.
Mokymai vyko įgyvendinant projektą Nr.HOME/2022/AMIF/AG/EMAS/TF1/LT/0013, kuris finansuojamas iš Prieglobsčio, migracijos fondo priemonės „Pagalbos ekstremaliosios situacijos atveju“ numatytas priemones Telšių rajono savivaldybėje.